Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Zagubiony porządek - wystawa

Od 3 do 16 października w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku można będzie oglądać wystawę “Zagubiony porządek”.

                       

Dom, będąc siedzibą domowego ogniska, każdy, niezależnie od jego estetyki, zawsze stanowi dla człowieka wartość najwyższą, punkt odniesienia względem całego świata. W tym sensie nie można o żadnym domu mówić źle. Każdy z nas, jednak, przechowuje w głębi duszy ciepły obraz domu, jaki tworzyli nasi dziadkowie.

Zainicjowany przez Dom Pracy Twórczej w Wigrach program: „Zagubiony porządek - człowiek i jego tożsamość wobec zmian krajobrazu kulturowego" stanowi propozycję metody kształtowania pejzażu kulturowego wsi i miasteczek północno-wschodniej Polski w oparciu o tradycje architektoniczne i urbanistyczne czyli dziedzictwo kulturowe tego regionu. Jest próbą wskazania możliwości twórczej kontynuacji lokalnych tradycji budowlanych i przywrócenia ciągłości rozwoju architektonicznego i przestrzennego regionu.

Wystawa, której autorem jest Tomasz Wiśniewski, od początku towarzyszy naszemu programowi. Sięgnięcie do ogromnej kolekcji archiwalnych zdjęć Tomasza Wiśniewskiego (w całości liczy ona ponad 40 tysięcy pozycji) i wyodrębnienie z niej małej próbki ukazującej człowieka w tradycyjnej relacji do architektury i urbanistyki, pozwala nam odnaleźć emocjonalny klucz do ginącego piękna. Intencją autorów programu jest jednak to, aby czerpiąc siłę z tych emocji, stworzyć spójną i możliwą do wdrożenia koncepcję rewitalizacji krajobrazu kulturowego północno-wschodniej Polski. Koncepcja ta powstaje w oparciu o najlepsze istniejące doświadczenia w tym zakresie. Z oczywistych względów programowi takiemu towarzyszyć musi refleksja i badania naukowe oraz zaangażowanie architektów. Stąd nasz pomysł nawiązania współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Politechniką Białostocką.

Wystawa, którą oglądać będzie można w nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku jest pierwszym aktem tej współpracy. Dom Pracy Twórczej w Wigrach liczy, że zwróci ona uwagę nie tylko studentów i naukowców, ale również wszystkich, którzy podzielają przekonanie, że kultura (a w szczególności krajobraz kulturowy) to największe bogactwo północno-wschodnich obszarów Rzeczypospolitej. I choć program dotyczy na tym etapie ziemi augustowskiej, sejneńskiej i suwalskiej, organizatorzy będą chcieli, aby wystawie towarzyszyła debata, której efektem może być powstanie podobnych programów dla obszaru całego Województwa Podlaskiego.

                        

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook